Polska z najniższym podatkiem CIT dla małych podatników w całej Europie

 

Polska pozostaje w czołówce krajów europejskich oferujących jedne z najniższych stawek podatku CIT (Corporate Income Tax), wynoszący jedynie 9% dla małych podatników. Stanowi to optymalne środowisko dla przedsiębiorców i inwestorów i otwiera nowe możliwości dla biznesu w kraju. Czy można zatem połączyć rozdzielanie poszczególnych linii biznesowych z podatkiem CIT 9%, radzi dr nauk prawnych Dawid Rejmer z Kancelarii Finansowej Lex.

Współczesna gospodarka wymaga elastyczności i innowacyjności, dlatego kluczowe jest, aby przedsiębiorcy mieli narzędzia pozwalające na skuteczne zarządzanie swoimi liniami biznesowymi. W tym kontekście, Polska wyróżnia się jako idealne miejsce do połączenia różnych linii biznesowych z niskim podatkiem CIT. Warto zauważyć, że stawka 9% dotyczy firm, których przychody nie przekraczają określonego progu, co daje przedsiębiorcom swobodę kreatywnego rozwoju. Ten tzw. mały podatnik CIT musi spełnić limit przychodu o wysokości 2 mln euro.

- Bardzo często przedsiębiorcy szukają różnych rozwiązań, by płacić jak najniższe podatki, natomiast patrząc na statystyki, w Polsce mamy około 2,7mln osób prowadzących działalność gospodarczą. Wszystkie te osoby są skazane na dosyć wysokie obciążenia podatkowe. Dla przykładu, jeśli przedsiębiorca rozlicza się na podatku liniowym prowadząc działalność gospodarczą, to jego opodatkowanie wynosi 23,9%, a dodatkowo musi ponosić koszty składek na ubezpieczenia społeczne, które w skali roku wynoszą około 17 tys. zł. Natomiast dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych jest przewidziana jedna z najniższych stawek podatkowych jakie można mieć w Europie, czyli 9% CIT-u. Oznacza to, że taki przedsiębiorca, który prowadzi swoją firmę, może być na bieżąco opodatkowany nie prawie 24% podatkiem, a 9%, więc jest to dla niego bardzo korzystne – mówi Dawid Rejmer, dr nauk prawnych z Kancelarii Finansowej Lex.

Jak połączyć rozdzielanie poszczególnych linii biznesowych z podatkiem CIT 9%

Możliwość łączenia różnych linii biznesowych przy niskim podatku CIT stwarza szansę na synergiczne efekty, zwiększając rentowność i umacniając konkurencyjność. Dlatego będąc właścicielem kilku podmiotów biznesowych warto rozdzielić je na różne spółki czy działalności gospodarcze ze względu na bardzo łatwą możliwość przekroczenia progu 2 mln euro i wejścia na wyższą stawkę rozliczenia CIT.

- Wystarczy, że przekroczymy limit przychodu 2 mln euro o nawet 1 grosz i już zmienia nam się stawka CIT z 9% na 19%. Dlatego warto rozdzielić nasze działalności gospodarcze, gdyż wtedy zmniejszamy ryzyko przekroczenia ów progu, a limity te liczą się osobno dla każdego podmiotu. Dodatkowo każdy z prowadzonych biznesów posiada inne ryzyko, a w przypadku sprzedaży będzie łatwiej nam je zbyć kiedy są wyodrębnione – dodaje ekspert.

Połączenie rozdzielania linii biznesowych z niskim podatkiem CIT 9% w Polsce otwiera drzwi do innowacyjnych rozwiązań i zwiększonej efektywności. Warto wziąć pod uwagę, iż to podejście może przyczynić się do osiągnięcia stabilności finansowej i długoterminowego sukcesu firmy.

 

 

Kancelaria Finansowa Lex – kancelaria prawno – konsultingowa zajmująca się doradztwem biznesowym, finansowym i prawnym,  specjalizująca się m.in. w  sukcesji biznesu oraz bieżącej obsłudze firm rodzinnych.